top of page

תכנית אמנות למערכת החינוך

במסגרת פעילות במרכז מתקיימות סדנאות ותוכניות רבות בתחום האמנות.

נושאי הסדנה לקוחים מעולם האמנות – אמנים, סגנונות, טכניקות והכרת חומרים.

סדנאות להכרת חומרים וטכניקות

סדנת פיסול בגרביונים

פיסול בגרביונים על קונסטרוקציית חוטי ברזל.
סדנה המציעה התנסות בפיסול עם חומרים לא שגרתיים כמו גרביונים. בסדנה מתמקדים במושגים כמו נפח, חלל, תנועה צבע וחומר. הסדנה מציעה היכרות עם חומרים חדשים לעבודה פיסולית וכיווני עבודת צבע מופשטים גאומטרים ואחרים.
הסדנה מתאימה לילדים מכיתה ז'-יב'

סדנת הדפס

הדפס הוא יצירת אמנות שנוצרה על ידי אמן באמצעות טכניקת דפוס. בסדנה זו מתנסים התלמידים הלכה למעשה בטכניקות שונות של הדפס שהעיקריות שבהן הן: הדפס רשת, עבודה על לינולאום, תחריט, מונוטייפ והדפסי חותם. בכל סדנה נבחרת טכניקה או שתיים מתוך המבחר המוצע להתנסות. הטכניקה  מותאמת לגיל המשתתפים וליכולות העבודה שלהם, נושאי הסדנה מגוונים.
 
הדפס מונוטייפ בשכבות– הדפס מונוטייפ על מצעים שונים. 
הדפס חותם- הכנות חותמות אישיים במגוון חומרים וטכניקות . 
טכניקות נבחרות לסדנאות הדפס בוגרים ד'-יב'
תחריט - על שקף עבה ועבודה עם מכבש להדפסה.
הדפס לינולאום – חריטה על לינולאום והדפס עם גלגלות.
הדפסי קולוגרף – קולוגרף דופלקס  ו/או דבק פלסטי על מצע קרטון, 
עבודה עם צבעי דפוס והתנסות בעבודה על מכבש הדפס.

סדנת חומר - חימר

החרסית היא אחד החומרים הטבעיים החשובים ביותר לאדם. שמו של החימר הוא חומר והמילה חימר היא טעות לשונית נפוצה, אפשר לקרוא לו גם חרס. בסדנה המעשית מתנסים התלמידים בפיסול בחומר בטכניקות שונות ולפי נושא נבחר.מגוון סדנאות מעשיות: תבליטים, אריחים, צלחות נושא, עבודה בתבניות ופיסול חופשי.

סדנת יציקות

יציקה הינה תהליך ייצור או יצירה שבו נוצק חומר גלם נוזלי או מותך אל תוך תבנית בעלת צורה רצויה, החומר מתמצק ומקבל את צורת חלל התבנית. תהליך היציקה הוא תהליך קדום אשר קיים מעל ל-6,000 שנים.
סדנה זו מפגישה את המשתתפים עם עקרונות יסוד בפיסול ויציקה ובהם: פוזיטב ונגטיב, נוזל ומוצק וטקסטורות שנוצרות בתהליכי יציקה והטבעה. הסדנה מאפשרת לתלמידים להתוודע למסתורין הגלום במעבר החומר מנוזל למוצק והבנת התהליכים של הכנת מודל ויציקתו. טכניקות העבודה, נושא היציקות והחומרים מותאמים לגיל המשתתפים. (בין הנושאים בוטניקה, עולם החי, דינוזאורים, יציקות גוף, מסיכות פנים ועוד.)

עולם הנייר המופלא...סדנת פיסול בעיסת נייר

עיסת נייר בצרפתית : Papiermâché –"נייר לעוס" היא חומר רך וגמיש, הנוצר מערבוב דבק עם פיסות נייר או קרטון. מהעיסה ניתן לעצב או לפסל, כאשר העיסה מתייבשת, מתקבל חומר קשיח מאוד.
השימוש בעיסת נייר ידוע זה מאות שנים בסין. בשנת 1702 רשם הנרי קליי (Henry Clay) פטנט לעיסת הנייר באנגליה. במאה ה-19 שימשה עיסת הנייר לייצור ראשי בובות, לפני ייצור הפלסטיק.
כיום, העבודה בעיסת נייר נהוגה בעיקר בשימוש בסדנאות אמנות ובקרב אמנים. בסדנה זו חווים התלמידים את התהליך השלם של עבודה בעיסת נייר משלב הכנת העיסה ועד לפסל המוגמר. תהליך הכנת העיסה מהנה עד מאוד והוא כולל שלבים רבים של השרייה, טחינה, פירור ערבוב ולישה, בסופו של התהליך מתקבל חומר פיסולי רך ונעים ורב - אפשרויות עמו עובדים הילדים בפיסול ותבליט בהתאם לנושא הנבחר.

סדנת דיוקן

סדנה חווייתית ומיוחדת שנושאה הינו הדיוקן באמנות. 
סקירת נושא הדיוקן בתולדות האמנות, מן העת העתיקה ועד ימינו הבדלים ושינויים. השפעת המצלמה על התפתחות הדיוקן המודרני וההבדלים בין ציור לצילום.    הסדנה מתאימה למגוון גילאים מביה"ס היסודי ועד לכיתות ביה"ס התיכון, תכני הסדנה, טכניקות העבודה והחומרים מותאמים לגיל המשתתפים. 
מגוון סדנאות מעשיות:
דיוקן עצמי פנימי, דיוקן עצמי – עבודה עם מראות, דיוקן / מישוש, דיוקן תבליט, דיוקן קופי- ציור בנייר קופי, דיוקן יציקה- עבודה עם תחבושות גבס (לחטיבה/ תיכון).

סדנת מנדלות

मण्डल מהי מנדלה? מקורה של המילה בשפה ההודית העתיקה סנסקריט , המילה תארת כל דבר שצורתו עגולה או מעגל עם מהות ויש אומרים - מעגל מקודש. המנדלה מסמלת את נפש או מהות האדם.
המנדלה משמשת את היוצר ככלי לדמיין ולסמל בעיני רוחו את המבנה המורכב של עולמו הפנימי. בתהליך יצירת המנדלה אנחנו משתמשים בסימנים, סמלים, צורות וצבעים. ציור המנדלה, בשל אופייה המעגלי והסימנים החוזרים בה מזכירה את המנטרות שנאמרות במדיטציה ומכניסות אותנו לשקט ושלווה. ביצירת מנדלה יש אפקט ריפוי. שימוש בצבע, ביצירת מנדלה, נותן לרגשות  צורה.  תהליך עשיית המנדלה הוא העיקר והתוצאה היא תוצר נילווה. סדנה זו מתאימה לגילאי בי"ס יסודי, חטיבה ותיכון . דרגת  הקושי בסדנה מותאמת לגיל המשתתפים.

סדנת אריחי גבס

סדנה זו משלבת פרקטיקת תחריט עם מצע של לוח גבס שעליו מתבצעת החריטה. הסדנה מאפשרת לתלמידים התנסות ייחודית והבנת השלבים והתהליכים הכרוכים בהכנת תחריטי גבס.
הסדנה מציעה פורמט של עבודה אישית או קבוצתית. בעבודה הקבוצתית משתלבים כל האריחים האישיים לשטיח קבוצתי/ כיתתי ויכול לשמש כקיר דקורטיבי אמנותי לבית הספר.

סדנת אריגה

אריגה היא אמנות טקסטיל ומלאכת יד עתיקה, שבה הופכים חוטים או סיבים לכדי יריעת בד על ידי יצירת דוגמת שתי-וערב, באמצעות נול אריגה (מכשיר הבנוי ממסגרת עץ ומשמש לייצור שטיחים, את השטיח מייצרים על ידי טווית חוטים בגלגל טוויה).
הבד הנוצר באמצעות אריגה יכול להיות פשוט (בצבע אחיד, או מכיל דוגמה פשוטה), או להכיל דוגמאות דקורטיביות מגוונות. ניתן ליצור אריגות מגוונות, המכילות שכבת בד אחת או יותר ויוצרות מבנים ודוגמאות אריגה מורכבות.
במלאכת האריגה מועבר כל חוט ערב, לסירוגין מעל ומתחת לחוטי השתי (אורכי). המכשיר שבאמצעותו מתבצעת האריגה קרוי נול. 
לאריגה משמשים חומרים שונים: כותנה, פשתן, משי, צמר, ניילון ועוד.
בסדנה המוצעת לבתי הספר אנו מציעים התנסות מגוונת  באומנות  האריגה . 
בחצר המרכז מוצבים נולים גדולים להתנסות חווייתית  של עבודה בשתי וערב רגיל ועגול ובמספר טכניקות . בסדנאות – התלמידים יוצרים עבודה אישית של אריגה  בחוטי צמר וחוטי טקסטיל ואריגה בנייר. בסיום הסדנה כל תלמיד יוצא עם תוצר פרי עבודתו.

תערוכה וסדנה

תכנית חשיפה המשלבת ביקור בתערוכה ופעילות בסדנת אמנות מעשית המתכתבת עם תכני התערוכה. התכנית המוצעת הינה שיתוף פעולה בין שני מוסדות מוזיאון הנגב והמרכז לאמנויות או לחלופין שיתוף פעולה בין גלריות האוניברסיטה והמרכז לאמנויות.
בתכנית המוצעת יגיעו דרך סל תרבות עירוני / תקציב מרכז מצוינות באמנות תלמידי כיתות  שיבחרו לתכניות ספציפיות. ( כרגע התכנית מיושמת על כיתות ה' ). התערוכות המוצעות לשילוב בתכנית מתקיימות במוזיאון הנגב ובגלריות בעיר ( גלריית הסנאט באוניברסיטת בן גוריון וגלריית טרומפלדור בעיר העתיקה).
 
תכניות נוספות בפורמט תערוכה וסדנה:
 
מוזיאון האסלם  והמרכז לאמנויות תערוכת "קשרים"  תערוכה שנושאה הוא השטיח הסדנה המוצעת במרכז לאמנויות הינה סדנה שבה כיתה יוצרת את מארג הדיוקנאות של התלמידים כסוג של שטיח העשוי מאריחי גבס בטכניקה מעורבת.
 
מוזיאון הנגב והמרכז לאמנויות תערוכת "חמור עכשיו" הסדנה המוצעת במרכז לאמנויות הינה סדנה הדפס בנושא דימוי החמור – טכניקות העבודה המוצעות: הדפס לינולאום, תחריט והדפס חותם.
 
גלריית הסנאט -אוניברסיטת בן גוריון /גלריית טרומפלדור והמרכז לאמנויות – תערוכת שונות. הסדנה המוצעת במרכז לאמנויות הינה סדנה המתכתבת עם מוצגי התערוכות המתחלפות בגלריות השונות.
Please reload

bottom of page